سامانه خبری تبریز 2018
کد خبر : ۷۹۰
موضوع خبر : گردشگری
تاریخ انتشار خبر : شنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۷ - ساعت ۸:۴۶:۹ قبل از ظهر
چاپ خبر
رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی
اخذ مجوز راه‌اندازی مرکز گردشگری دانشجویان در جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی

جعفر محسنی، رئیس سازمان جهاددانشگاهی استان، در نشست خبری با اصحاب رسانه، با اشاره به اینکه ۱۶ مردادماه سی‌وهشتمین سالگرد تشکیل جهاد دانشگاهی به فرمان معمار کبیر انقلاب اسلامی است، اظهار کرد: مقام معظم رهبری بارها در فرمایشاتشان به نقش جهاد دانشگاهی در توسعه‌ کشور تأکید کردند. جهاد دانشگاهی استان هم به عنوان یکی از نخستین واحدهای تأسیس شده‌ جهاد، یکم شهریور ماه سال ۵۹ شکل گرفت.
وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی ۴۲ واحد در تهران و استان‌ها دارد، افزود: جهاد دانشگاهی شامل سه پژوهشگاه، ۲۵ پژوهشکده، ۱۳۲ گروه پژوهشی در حوزه‌های مختلف علمی، دو پارک علم و فناوری، ۱۲۰ مرکز خدماتی تخصصی، یک مجتمع خدماتی و شش مرکز نوآوری و شکوفایی است.
محسنی، با بیان اینکه خدمات مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی از حیث کیفیت خدمات تخصصی همسطح کشور و جهان است، مطرح کرد: میزان ناباروری در کشورمان نسبت به میانگین جهانی بالاتر بوده و حدود ۲۲ درصد زوجین مشکل ناباروری دارند، این افراد نیازمند روش‌های مختلف کمکی برای باروری هستند. دلیل اینکه برخی افراد با روش‌های کمک درمانی IVF، IUI و ICST جواب نمی‌گیرند، ناهنجاری‌های ژنتیکی جنین بوده که در چنین مواردی هنگام انتقال جنین به شکم مادر، بارداری انجام نمی‌گیرد و یا در هفته‌های اول بارداری سقط جنین رخ می‌دهد.
رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی، ادامه داد: باتوجه به نبود امکانات در استان، بخشی از افرادی برای مطمئن شدن از سلامت جنین به تهران و یا سایر استان‌ها مراجعه می‌کردند که خوشبختانه دستگاه NGS (نسل جدیدی از توالی یابی) خریداری شده است. با کمک این دستگاه سلامت ژنتیکی جنین‌ بررسی شده و درصد شکست در روش‌های کمک باروری کاهش خواهد یافت.
وی با قدردانی از نمایندگان استان برای کمک به تأمین تجهیزات مورد نیاز مرکز درمان ناباروری، گفت: امیدواریم تا دو ماه آینده این دستگاه راه‌اندازی شود.
محسنی خاطرنشان کرد: یکسری از تست‌هایی که در دوران بارداری عادی و بارداری ناشی از روش‌های کمک بارداری برای کنترل سلامت جنین نیاز بوده، با استفاده از تجهیزات جدید مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی انجام می‌شود.
 وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران، با بیان این‌که ماهانه ۱۵۰۰ نفر به مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی استان مراجعه می‌کنند، افزود: بخش عمده‌ای از این افراد با دریافت خدمات ساده مشکل‌شان برطرف شده و قریب به ۱۰ درصد با روش‌های اساسی فرآیند درمان را ادامه می‌دهند.
محسنی با اشاره به فعالیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه‌ی درمان، تاکید کرد: کلانشهر تبریز دو میلیون سکنه داشته و نیازمند خدمات درمانی بیشتری است، از این‌رو بحث پیشگیری از بیماری‌ها در اولویت قرار دارد که جهاددانشگاهی استان در این رابطه اقدام به اخذ مجوز کلینیک طب پیشگیری و ارتقای سلامت نمود که هدف اصلی آن انجام بررسی‌های اولیه جهت پیشگیری از بیماری‌ها است.
رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی، با اشاره به فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در زمینه فناوری انرژی‌های نو، اظهار کرد: سازمان جهاد دانشگاهی استان برای برق‌رسانی به عشایر و افرادی که از نعمت برق محروم هستند، نیروگاه خورشیدی طراحی کرده تا از طریق این فناوری به چادرهای عشایر برق‌رسانی شود و آنان بتوانند از نعمت برق برای شارژ موبایل و تماشای تلویزیون استفاده کنند.
محسنی با بیان اینکه تولید پنج هزار مگاوات برق از طریق انرژی خورشید از تعهدات کشورمان در معاهده‌های بین ا‌لمللی است، گفت: با تلاش همکاران، جهاد دانشگاهی توانایی راه اندازی نیروگاه‌های مگاواتی را هم دارد و سال گذشته در اهواز نیروگاه ۱۰۰ کیلو واتی و نیروگاه‌هایی با اندازه‌های مختلف در استان راه‌‎اندازی کردیم.
وی ادامه داد: همچنین طرحی با همکاری کمیته امداد آذربایجان شرقی اجرا شده که بر این اساس، نیروگاه خورشیدی در پشت بام مددجویان کمیته امداد نصب شده و آنان از فروش برق تولیدی درآمد کسب می‌کنند.
به گفته‌ی رئیس سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان‌شرقی، برق رسانی به ۵۱ خانوار از روستاهای یاسوج از دیگر طرح‌های موفق جهاد دانشگاهی در زمینه انرژی‌های نو است. 
وی با بیان این‌که ابزارآلات مورد نیاز برای توسعه بهره‌گیری از انرژی خورشیدی متاثر از تحریم‌ها هستند، گفت: سلول‌های خورشیدی در ساختمان جدید استانداری(۷۵ کیلووات)، پشت بام کارخانه امیرنیا، سازمان نوسازی مدارس(۵۶ کیلووات) و فنی و حرفه ای مراغه(۱۵ کیلووات) نصب شده و در ادارات آب و فاضلاب استان در هادی شهر، بناب و... در دست اجراست.
محسنی، با اشاره به تلاش جهاددانشگاهی برای راه‌اندازی کارخانه تولید سلول‌های خورشیدی در تبریز، گفت: برای این کارخانه ۱۷ استاندارد بین‌المللی مطرح شده و این موضوع را به واسطه سرمایه‌گذاری خارجی پیش‌ می‌بریم تا سلول‌های خورشیدی را در تبریز تولید کنیم.
وی با تاکید بر این‌که ۶۰۰ مگاوات برق از طریق انرژی خورشیدی در کشور تولید می‌شود که باید به پنج هزار مگاوات برسد، تشریح کرد: آذربایجان‌شرقی قطب تولید انرژی خورشیدی بوده و با توجه به این‌که توسعه‌ی این انرژی هزینه بر بوده و به سرمایه‌گذاری بالا نیاز دارد، برای توسعه‌ی آن باید ارز دولتی اختصاص یابد و یا این‌که قیمت خرید افزایش یابد.
رییس سازمان جهاددانشگاهی استان به فعالیت‌های آموزشی جهاد دانشگاهی اشاره و با بیان این‌که بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی از جمله بزرگترین معضلات کشور است، افزود: بسیاری از این فارغ التحصیلان ایده‌های خوبی دارند، اما فصای مناسبی جهت پیاده کردن ایده و تجاری‌سازی ندارند که جهاد دانشگاهی در این راستا مرکز نوآوری و شکوفایی را راه‌اندازی کرده است.
وی با بیان این‌که هدف مرکز نوآوری و شکوفایی جهاد دانشگاهی، جذب ایده‌های برتر و ایجاد فضا و فرصتی برای فعالیت‌های تیمی و تجاری‌سازی ایده‌هاست، گفت: ارائه‌ی آموزش‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت و همچنین توانمندسازی فارغ التحصیلان با تمرکز بر روی رشته‌های مهارت محور از جمله فعالیت‌های آموزشی سازمان جهاددانشگاهی استان است. 
محسنی، با تاکید بر این‌که ۲۴ هزار نفر از امکانات مراکز آموزشی جهاددانشگاهی استان بهره‌مند شدند، در ادامه افزود: وضعیت دریاچه ارومیه یکی از معضلات اساسی استان ما بوده و احیای آن احیای آدربایجان است، از این‌رو معاونت آموزشی جهاددانشگاهی استان با کمک استانداری طرح "آموزش کشاورزان" را در تعدادی از شهرستان‌ها با آموزش کشت جایگزین(با نیاز آبی کم و بهره‌وری بالا) شروع کرده است.
رئیس سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی، با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی جهاددانشگاهی استان نیز گفت: فعالیت‌های خبری و فرهنگی خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا که از جمله خبرگزاری‌های موفق در سطح کشور بوده و همچنین فعالیت‌های مرکز افکار سنجی دانشجویان(ایسپا)، فعالیت‌های مرکز فرهنگی دانشجویی امام(ره) و سازمان دانشجویان ایران از جمله این فعالیت‌هاست.
وی با بیان این‌که جهاددانشگاهی استان اخیرا موفق به اخذ مجوز برای راه‌اندازی مرکز گردشگری دانشجویان شده است، خاطرنشان کرد: این مرکز در راستای تحقق برنامه‌های تبریز ۲۰۱۸ راه‌اندازی می‌شود.
محسنی، با تاکید بر این‌که بیش از ۲۰ هزار نفر ساعت دانشجو از خدمات حوزه فرهنگی سازمان جهاددانشگاهی استان بهره‌مند شده‌اند، افزود: شاخص‌های آسیب‌های اجتماعی در کشور برازنده‌ی جامعه ما نبوده و نیازمند فعالیت مضاعف و جدی در حوزه فرهنگی هستیم و با توجه به این‌که دشمن، ساختارهای فرهنگی و بنیان خانواده را هدف قرار داده نیازمند حضور فعال و موثر تمام اقشار جامعه از جمله جهاد دانشگاهی در این حوزه هستیم.
انتهای پیام

استفاده از اين خبر فقط با ذکر منبع " سامانه خبری تبریز 2018 " مجاز است.